Informacje ogólne

Wolontariat Europejski (European Voluntary Service – EVS) to jedna z Akcji programu Erasmus , umożliwiająca wolontariuszowi/wolontariuszce lub grupie wolontariuszy podjęcie pracy społecznej we wszystkich krajach europejskich. EVS powstał po to, by wolontariusze mogli zdobywać kompetencje i umiejętności wpływające na ich rozwój osobisty i zawodowy przez doświadczenia związane z edukacją pozaformalną. W Wolontariacie Europejskim może uczestniczyć każdy młody człowiek w wieku od 17 do 30 lat. Szanse mają wszyscy – to jedyny warunek programu – nikt nie może być dyskryminowany ze względu na pochodzenie, sytuację finansową, wykształcenie, bądź znajomość języków. Wystarczy tylko trochę inicjatywy, chęci do pracy i odwagi. Pobyt w zagranicznej organizacji trwa od 2 tygodni do 12 miesięcy, przy czym wolontariusz/wolontariuszka decydujący się na wyjazd poniżej dwóch miesięcy ma jeszcze szansę wyjechać na wyjazd długoterminowy – np. dziesięciomiesięczny, w innych przypadkach przygoda z EVS jest jednorazowa.  Główna ideą jest, że praca wolontariuszy nie może nikomu przynosić zysku, zastępować pracy zarobkowej, ani być wykonywana w zastępstwie czyjejś pracy etatowej. Wolontariat polega na pracy społecznej na rzecz zagranicznej organizacji lub instytucji o charakterze niekomercyjnym. Tematyka projektów, w których mogą wziąć udział wolontariusze to m.in..

• Świadomość europejska
  • Dialog międzyreligijny
  • Przeciwdziałanie dyskryminacji
  • Kultura i sztuka
  • Niepełnosprawność
  • Mniejszości
  • Równość płci
  • Obrona cywilna
  • Polityka młodzieżowa
  • Media i system informacji / Informacja młodzieżowa
  • Edukacja poprzez sport i zajęcia na powietrzu
  • Zdrowie
  • Środowisko
  • Współpraca na rzecz rozwoju
Wolontariusz/ka wyjeżdżający/wyjeżdżająca za granicę ma zapewniony transport, ubezpieczenie, a na miejscu zakwaterowanie, wyżywienie (bądź pieniądze przeznaczone na jedzenie) i kieszonkowe (wysokość jest inna dla różnych krajów). Ponadto na miejscu oprócz pracy, ma zapewniony nauczanie języka kraju, w jakim przebywa oraz opiekę mentora. Ani na chwilę wolontariusz/wolontariuszka nie może czuć się osamotniony/osamotniona w swojej przygodzie w obcym kraju i z tego względu uczestniczy w treningach organizowanych przez odpowiednie Agencje Narodowe lub organizacje Wolontariatu Europejskiego z innymi wolontariuszami (ogólnie 4 treningi lub spotkania: przed wyjazdem, dwa podczas pobytu za granicą oraz jeden podsumowujący po powrocie).

“Współpraca organizacji i wolontariuszy z różnych krajów, aby uczyć się od siebie nawzajem  przez wymianę doświadczeń i razem zrobić coś pożytecznego na rzecz społeczności lokalnej”

Jednak EVS to nie tylko szansa na przygodę dla młodych ludzi, ale także możliwość dla organizacji, w których wolontariusze pracują. Młodzi i dynamiczni ludzie, pełni pomysłów i zapału do pracy zawsze wnoszą świeży powiew do organizacji. Tak samo my, pełni nadziei pisaliśmy list intencyjny, konieczny do zakwalifikowania Przedszkola, do przyjmowania zagranicznych wolontariuszy. Spełniając wszelkie wymagania dostaliśmy tzw. „zielone światło” i dzięki temu od września 2008 roku gościmy wolontariuszy. Przyjeżdżają do nas na 9 lub 10 miesięcy.