Powitanie wiosny na ludowo: Marzanna i gaik.
Marzanna jest symbolem zimy, topienie jej bądź palenie to jeden ze starych zwyczajów słowiańskich. Wierzono, że w ten sposób można przywołać urodzaj i długo wyczekiwaną wiosnę. W przedszkolu Nr 393 w Warszawie, zwyczaj topienia kukły jest kultywowany. Teraz tradycja przybrała charakter bardziej ekologiczny. Marzanny nie wrzuciliśmy do stawu, a zabraliśmy ze sobą z powrotem.
Ten radosny dzień - 21 marca – przedszkolaki powitały wspólnymi zabawami, gałązkami i barwnym orszakiem wędrującym ulicami Mokotowa. Chociaż pogoda nam nie sprzyjała, bo dzień był pochmurny, humory dopisywały. Kolorowe gaiki w rękach dzieci oraz wesołe okrzyki i piosenki przywoływały wiosnę.
Z wielką radością pożegnaliśmy zimę i symbolicznie wprowadziliśmy do naszego przedszkola wiosnę, zgodnie z tradycją „gaik – maik” to udekorowane gałązki lub drzewko zapewniające życzliwość sił przyrody i obfitych plonów, będącym symbolem budzącego się życia. Będzie ono chwilowo zdobić nasze przedszkolne sale. Wykonane z gałązek gaiki ozdobione zostały kolorowymi wstążkami. Ten symbol wiosny, niesiony podczas spaceru, wniósł trochę radości i kolorów do pochmurnej jeszcze pogody.
Z gaikiem, piosenkami o wiośnie wróciliśmy pełni wrażeń do przedszkola. Także żegnaj zimo, mamy nadzieję, że nasze przedszkolaki skutecznie cię przegoniły.
WITAJ WIOSNO!
]