"Ruch rozwijający" W. Sherborne

ELEMENTY METODY „RUCH ROZWIJAJĄCY” W. SHERBORNE

Metoda „Ruch Rozwijający” to system ćwiczeń i zabaw ruchowych, których celem jest wspomaganie prawidłowego rozwoju dziecka i korygowanie powstałych zaburzeń .

Ważne miejsce w metodzie odgrywa wielozmysłowa stymulacja psychomotoryczna i społeczna, oparta o ruch jako czynnik wspomagania.

Metoda zalecana jest dzieciom o zaburzonym schemacie ciała. Podczas ćwiczeń dziecko ma okazję do poznawania i odkrywania własnego ciała. Uczy się nawiązywania kontaktu emocjonalnego z najbliższymi. Powstałe w czasie ćwiczeń doznania wypływające z własnego ciała i odczuwanie go w kontekście z otoczeniem, dają dziecku poczucie jego odrębności i indywidualności. Prowadzone ćwiczenia w formie zabawy dają dziecku poczucie bezpieczeństwa oraz uczą zaufania do siebie i innych.

W terapii wykorzystujemy elementy metody dostosowane do możliwości i potrzeb dzieci. Jest to wspólne z dzieckiem baraszkowanie, przytulanie, kołysanie, zawijanie w koc, , zabawa w suchym basenie z piłeczkami itp. Oddziaływania te sprawiają dziecku wiele radości oraz tak potrzebnych do harmonijnego rozwoju różnorodnych doznań.

Oprócz usprawniania ruchowego jest to także okazja do odprężenia i relaksacji.